Un forum dedicat plăcerii de a scrie.

AcasaPortalFAQInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Cărţi, chestii mişto

In jos 
AutorMesaj
Choco.
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Cărţi, chestii mişto   Joi 21 Aug 2014 - 6:41

Avand in vedere ca pe aici bantuie numai persoane misto, e musai sa avem si-un topic de genul asta. Asadar, ce ati mai citit, ce lecturi v-ar interesa, ce carti v-au atras atentia si abia asteptati sa le 'infulecati'?

Tocmai am terminat de citit 'Zodia cancerului sau Vremea Ducai Voda' de Mihail Sadoveanu, lectura obligatorie pentru scoala. Desi  n-as citi asa ceva din proprie initiativa, nu pot sa nu admit ca a fost o lectura mai placuta decat m-as fi asteptat. A doua parte a titlului plaseaza actiunea intr-un cadru temporal precis, insa prima parte mi-a adus cateva semne de intrebare, asa ca am cautat ceva mai multe informatii. 'zodia' face referire la o perioada de timp, iar 'cancer' inseamna de fapt 'rac' conforn zodiacului popular. Si-asa apare metafora care, parerea mea, e geniala, 'zodia cancerului' desemnand de fapt o perioada de declin economic, plina de asupriri, asa cum a cunoscut Moldova in timpul domniei lui Duca Voda. Bineinteles, asta e tema principala a romanului, care cuprinde numeroase intrigi si care se desfasoara pe mai multe fire narative ce se intretaie ori de cate ori au ocazia. Finalul mi-a lasat totusi un gust amar in gura, caci, desi destul de previzibil, a fost foarte brusc. In orice caz, daca aveti chef de putina istorie si sunteti inarmati cu ceva rabdare, e posibil sa gasiti aceasta carte chiar agreabila.
Sus In jos

Cărţi, chestii mişto
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Niste chestii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Midnight Delight :: Discuţii libere :: Random Zone-
Mergi direct la: