Un forum dedicat plăcerii de a scrie.

AcasaPortalFAQInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Alb [ White ]

In jos 
AutorMesaj
cryingnephillim
Membru
Membru

MesajSubiect: Alb [ White ]   Dum 22 Iun 2014 - 5:57

1. Alb [White]

Strazile sunt pline si goale in acelasi timp. Pe una moare cineva, pe alta se naste altcineva. Suntem rauri de vieti nesfarsite ce se pierd in neantul timpului, nedefinit de spatiu. Traim, exploram, gasim raspunsuri, pierdem intrebari. Usi se inchid, altele se deschid. E infinit drumul spre noi insine, dar infinitul nu se poade defini in nici un fel de cuvant. Ne repetam si ne separam. Suntem identici. Dar in ce sens identici?

Identitati la fel, multe episoade ale vietii noastre le consideram unice, dar dezamagiti realizam ca cineva, candva cu mult inaintea noastra le-a trait. Unicitatea noastra atunci unde este? Nu am inventat noi soarele, focul e o minune, insasi viata nu este a noastra. Nu avem reguli. Si totusi suntem condusi de reguli.

Respir adanc aerul statut, imbacsit de toxinele masinilor, zgomotele pierzandu-si sensul. Sunetul? Nu mai exista. Caut contextul in care vietile noastre se regasesc, dar noi suntem fara sens, fara context. Imi aud sangele pompat cu atata dorinta de viata de catre inima; raman dezamagita. Am simtit eu vreodata iubirea? Am suflet? Traiesc? Nu e un vis?

Iluzie. Dezorientare. Viata. Realitate. Spiritual.

Ochii ma dor, luminile joaca rauri de culori. Prisme in jurul vietii, cauta sa creeze iluziile acesteia de zi cu zi.  Tresare ceva langa mine, realizez tarziu era ceva viu. Rosu, rau de rosu, lumini ce tipa. Opriti-le! Dezamagirea creste cu timpul, suflul se ingreuneaza. Imi vajaie imaginea infinitului, persoanele iubite, oamenii.

Sunete. Sunete. Sunetele nu se mai disting de lumini, un neant, un tot.

Caut suflul vietii, caut raspunsuri. Dau de intrebari si ma pierd in mii de concepte. O idee, o mie de ganduri, un om. Inima bate, bate si iar bate. Nu se mai opreste, nu se sinchiseste sa se opreasca o clipa. Vreau sa vad lumea fara iluzii, adevarul absolut, Nirvana.

Lumea e un diavol, dar nici nu stii ce inseamna asta. Cuvintele isi pierd sensul, nu cunosti ce pot ele de fapt denumi cu adevarat. Religie, politica, suflet, lucruri reale, nimic.

Randurile, durerile, problemele sunt pierdute impreuna cu lumina, culorile, viata, sunetele. Muzica nimicului imi inunda urechile. Dezamagire a sufletului, cuvant ascuns in cuvant. Un joc de'acum ma vezi, acum nu ma mai vezi, joaca demonilor cu chipuri de ingeri. Ingerii se ascund in urat si frumosul devine urat. Negru si iubire, alb si sinucidere.

Ma cauti? Nu mai sunt acolo.

E un corp intins pe asfalt. Ma uit in jos la el si incerc sa realizez de ce oglinda din ochi imi arata acelasi chip. Spasmodic se misca cateva momente si inceteaza. Observ acum culori spalacite, pupile dilatate, e o cetate a mortii.

Oameni se opresc cateva secunde din vietile lor patetice, robotice, se holbeaza isi fac o cruce si merg mai departe. Imi pierd mintile in timp ce ma holbez in ochii fiecaruia si vad aceeasi cetate a mortii. Nimic nu ne separa inafara de un suflu, un suflu ce se vrea a fi al vietii. Flacara inimii stinse, insa inca aprinsa.

Iubire. Am vrut sa o traiesc exact cum am vrut sa traiesc viata. Sa merg cu ea de mana si sa ii zambesc, sa intoarcem cartile vietii, dar la un moment dat.... m-am injughiat.

E un zambet diabolic al timpului ce rade adanc in buzele spatiului. Infinitul se uita, dar nu intervine, lasa timpul sa tachineze spatiul. Manipularea legii.

Sunt om sau suflet mort? Face ceva diferenta intre noi? Dispar in aer, o compozitie chimica formata din O2 si CO2 ....

Ultima editare efectuata de catre cryingnephillim in Dum 22 Iun 2014 - 6:05, editata de 1 ori
Sus In jos
cryingnephillim
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Alb [ White ]   Dum 22 Iun 2014 - 6:00

2. Self

Recunoasterea revine dupa inghet. Cauta un om intr-un lac inghetat si sansele sa il regasesti vreodata sunt slabe. Iarna e dura. Nu pleaca, sta. E un ghimpe al unui trandafir. Fiori de gheata iti tresar pe piele, ii regasesti in florile de gheata ale oamenilor. Resimt momentele scurgandu-se, va rog nu-mi luati pixul si hartia.

Psihologic nu pot trai fara aer. Scrie! Tipatul bufnitelor se lasa adanc in noapte ca un suflu al vantului ce urla in sura casei. Deja orasul e de mult lasat in spate de pasii repezi ai timpului. Culorile iar tipa. Lupi, lupi de furtuna. Rup, ataca, stang si isi infig coltii de venin in sufletul mort. Cetatea ochilor se tanguie sub ranile larg deschise de oameni.

Cuvinte. Amintiri. Promisiuni.

Ma uit in imensul din adancul interior. Nu vad pe nimeni. Eu sunt nimeni. Dar nimeni nu exista. E doar un cuvant al carui sens tine de ideea celui care il foloseste dandu-i un univers paralel cu al altui univers creat de un alt om.

Pacat ca tot ce vad sunt lacrimile varsate sau momentele "fericite" ale existentei unui corp pe un pamant, atasat de o gravitatie a planetei. Nimic propiu si totusi totul personal. Razbat, momentele grele de suflu inchipuit. Respir din ce in ce mai greu... Aerul nu mai are consistenta.

Ma intorc inapoi inlauntrul meu. Un hau cat valea sufletului se deschide. Raul e sec, pe ici pe colo picaturi cristaline ce cutremura pamantul suflului mai pica. E gol. Sunt singura in acest hat al interiorului meu si caut, caut sa vad daca am trait vreodata. Amintiri si surasuri vestede rasuna inntr=o gaura, din alta ies rasete, din alta suspine. Cobor treptat si observ. Nimic nou, nimic nu se misca. Curant o sa se lase noaptea.

Las capul in poala apei repezi ce imi mangaie parul. E frig. Copacii isi lasa crengile pline de frunze, unele mai aspre, altele mai moi. Ma invelesc cu mine insami. O sa ma mai trezesc vreodata?

Ma trezesc si tot ce vad sunt eu. Narcisista din fire, se vede. Intorci capul sunt eu, te uiti in sus sunt eu. Oglinzi cu diferite ipostaze ale mele ma privesc inapoi. Ochii scilpesc, nu au acea cetate a mortii. Va rog, nu-mi luati pixul si hartia.

Pieptul nu se misca. Letargica miscare a vantului, imi face pielea sa tresara. Simt. Ma adancesc ca intr-un put fara de fund in pupila ochilor ce ma privesc, iscodesc fiecare ramura. O alta camera. Iluziile nu se mai opresc. M-am trezit?

Culori, din nou culori ce tipa si urla, transa mea.. OH, transa mea s-a dus odata cu ea. Ea, iluzia. Acelas sunet contopit cu lumina. Din nou ma uit in jos, cetatile din ochii oamenilor ma infioara. Fetele de ingeri si ochii diavolesti, negri ca pucioasa, adanci ca helesteul fara fund ce strabate cele 7 Iaduri.

Ma dor ochii. Ii inchid. N-am auzit un cuvant de un mileniu. Lumina calatoreste cu o viteza de 299.792.458 m/s in vid si ea este valabila tuturor ....

Sus In jos
cryingnephillim
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Alb [ White ]   Dum 22 Iun 2014 - 6:04

3. Franghii [Ropes]

Linii. Eu vad linii. Viata mea e o linie trasata de mana unui pictor. Mi-o frange, mi-o repara, ma acopera unde e gresita si o reface. Respir un aer adanc si ritmul isi pierde suflul. E o noima de ganduri ce bazaie la mine in cap.

Legaturi.

Legaturi de sange, umane, sufletesti, metaforice, metafizice, mistice, adanci. Legaturi. Ele sunt cele care ne tin legate unii de altii, de noi insine. Chiar de noi insine, ne-am pierde in imensitatea noastra interioara daca am explora fara o franghie de siguranta. Sunt multe lucruri pe care cautam sa le ascundem de noi si altii le vad. Suntem carti vii, de cele multe ori usor de citit de cai. Da, cai. Cai ca in spirite, in fiinte, in creaturi mistice. Iti fac gandul sa joace, incerci sa le tii in frau. Walkirii. Suflete salbatice.

Iubire.

Oh. oh doamne, de ce doamne? De ce atata suferinta, de ce ne ascundem? Vrem sa iubim si ne legam unii de altii de teama adancimii. Ne e teama, ne adancim si tremuram de frica in interior. Nu ne vedem. Ne respingem ca neutronii speriati. Noi.. NU. Tu. Da, tu. Cine esti tu? Iubesti? Poate nu iubesti, esti sigur ca iubesti? Te iubesti? Doare, da stiu doare. Nu te stii si totusi iti pui intrebari.

Cine sunt eu?

Eu sunt tu si tu esti eu. Eu vad prin ochii tai, tu vezi prin ai mei? Nu, desigur ca nu. Adanciti cum suntem vedem doar adancimea noastra, dar pe a celuilalt? O vedem pe a celuilalt? Daca e mai adanca? Daca durerea e atat de sufocanta incat orice e in zadar si are nevoie.. nevoie de tine. De suflul tau, de forta ta. Te-ai uitat in ochii lui? I-ai vazut spiritul?Da? Spune-mi si mie. Vreau sa stiu.

Eu sunt ... Eu sunt o fiinta, o creatura, un suflu, un foc, un inger, un demon. Nu incerca sa afli, nici rasa nu am, sunt pierduta de milenii, iar cuvintele mele sunt recitite de ani. Dominare, dominare incubata insufla orice ecou pe care urechile tale le pot percepe si acelea sunt soptite de mine in subconstientul vietii tale.

Religie.

Ne urmareste si ne condamna. Omenesc, nimic divin. Condusi de idealuri pe care fiecare si le imagineaza credem in ceea ce spun unii si altii uitand vocea sufletului. Ratiune, cautam totul dupa ratiune. O minte, un creier, suntem fiinte inteligente s-ar spune. Nu suntem. Naive, proaste, manipulate. O masa de manevra, carne de tun. Nu ne trezim, ne plangem, urmam ca niste idioti idei ce nu ne apartin dar insuflate de voci persuasive le consideram ale noastre. Noi?  Noi n-avem nimicul. Cautam nimicul, dar uitam ca nu putem fi nimicul. Nod in papura. Ai de gand sa te iei la harta cu mine? Nu?.. foarte bine!! Mintea ta te va bate la cap cu o melodie ce deabia ti-o aduci aminte "And there was the road .. Ta na nana nananananaaa na.." E tot ce stii. Nimic. Nici ca vei sti. Pierzi ideile si te lasi sugrumat de ideologii fortate in capul tau de o forta pe care o crezi. Religie, divinul a parasit de mult timp ce numesti tu divin.

Furie.

Explodezi. Nu mai suporti. Arzi. Te roade din interior si stii cat de grav este dar nu te poti opri. Sa fim sinceri, e rosu in fata ochilor si iti simti sangele fierband. Nu mai exista sens, doar furie. Vrei sa rupi, spargi, urli. Nu te compatimesc. Traiesc la fel de intens, furie exasperanta. Iti roade sufletul, iti paralizeaza dorinta. Tot ce vrei e sange. O sete de sange si pentru sange. Vrei sa vezi totul haos din mana ta.

Primul lucru pe care il apuci in mana, de nervi iti cade si se face bucati si atunci simti. Simti cum iti vine sa spargi mai mult, cu mai multa forta, te descarci pe obiecte. Nu mai conteaza pe ce pui mana, ci doar acea eliberare, acea placere sadica sa simti cum devii mai puternic.

Se scurge pentru putin timp. REVINE. Lovesti mai tare, vrei mai mult. Lovesti peretele, durerea urca de-alungul bratului, nu te opresti. Mai mult, mai mult, cu mult mai mult vrei.  

Legaturi.

Legaturi pe care nu le detin altii le forteaza de tine. Crezi ca daca azi ma leg de tine, maine ma vei salva de la inec? Oooh suflete blestemate!! Blestemate si sugrumate. Ce as mai vrea cu tot sadismul din mine sa iti leg o franghie in jurul gatului cum mi-ai facut tu mie. Sufocatea-si cu o curea. Mori.

Te vreau mort, dar te iubesc. Antiteza. Analize, emotii contradictorii. Esti bulversat? Eu m-am pierdut de mult timp, nu ma cauta, sunt in bratele lui, ale ei. Nu stii unde sunt maine, dar stii ca poate asta seara sunt la el. Of, gandire blestemata!

Rescris.

Nu pot si nu pot. Eu incerc tot ce incerc si nu pot. Trebuie sa rescriu o pagina a vietii si nu pot. E ca si cand timpul s-ar fi blocat tocmai acum, tocmai acum cand am reusit. Am reusit cu sange sa sterg tot ce a existat vreodata pe acea pagina. Un targ facut cu durere, dar unele lucruri trebuiesc sterse. Dar nu uitate. Nu nu, altfel riscul ar fi prea mare. Eu vorbesc de experienta. Rescriu tot ce vreau numai acea pagina nu vrea sa ramana rescrisa. E greu de modificat tot. Dar, ma mir. Ma mir ca nici lacrimile de inger nu merg, nimic nu merge.

O continua schimbare a fiecarei iluzii. Se schimba totul. Ma simt sufocata si simt cum traheea mea este stransa pana la refuz, pana cand tot aerul e blocat. Etans. E un sentiment dur, contravine tuturor ideilor mele de sufocare.

Atomul este cea mai mica particula ce pastreaza insusirile chimice, dar si un corpuscul infinit de mic, indivizibil.

~

Taie-ma-n bucati!

Coase-ma cu lacrimi!

Rupe-ma din nou!

Vreau sa ma scurg pe podea!

Sa i-au forma gandurilor!

Si gustul zambeteleor amare.

Taie!

Rupe!

Sfasie!

Scrasneste!

Fosnet

Urlet.

Simt. Ca vreau. Sa zbor.

Sa ma inalt,

Pe culmea euforiei,

Si in varf,

Sa ma frang in milioane

De sughituri.

Un cutit insangerat

O lama pe piele

Un suspin tradator

Un demon pe umar.

Vreau sa-ti ranjesc

Sa te apuc de gat,

Cu gheare-n loc de maini,

Si sa strang.

Pana ce capul-ti va lua zborul de pe umeri.

Amar.

O dulce adiere.

O aroma dulce.

Dulce revedere.

Dulce amarui.

Acru.

Sa-ti arat ca-i asa frustrare,

Nemultumire in pielita rupta de pe buze,

Analiza in priviri adanci in oglinda,

Si cuvinte profunde gravate in minte.

Da-mi mana.

E un torent.